На сучасному етапі розвитку людське суспільство зіткнулось з цілим рядом екологічних проблем. Високий рівень урбанізації, стреси, ожиріння, вплив харчових та побутових канцерогенів і ін. – все це призводить до погіршення якості життя та здоров’я.

кандидат медичних наук, хірург, мамолог, онколог

Ігор БУРАКОВ

 

Одним з органів, які найбільше піддаються шкідливим впливам є молочна залоза. Так, в структурі онкологічної захворюваності, рак молочної залози у жінок посідає перше місце. Мастопатію мають від 30 до 40 відсотків жінок.

Цьому є своє пояснення. Молочна залоза за своєю природою не є гормонпродукуючим органом. Проте, вона реагує на всі зміни в складній системі гіпоталамус-гіпофіз-яєчники і є органом-мішенню для 18 нині відомих гормонів. Молочна залоза реагує на захворювання печінки, щитоподібної залози, матки та яєчників.

Захворювання молочної залози можна поділити на запальні, доброякісні та злоякісні.

До запальних захворювань молочної залози в першу чергу відносять мастит. Це захворювання виникає переважно у жінок в період годування грудьми. Мастит в більшості випадків провокує неадекватна евакуація молока. Якщо його вчасно розпізнати і вжити необхідних заходів – вдається обійтись без оперативного втручання.

Доброякісні захворювання грудної залози це, найчастіше, так звана фіброзно-кистозна мастопатія. Розрізняють фіброзну та кистозну форму цього захворювання. Виникнення мастопатії пов’язують з дисбалансом естрогенів, прогестерону і пролактину. Найчастіше ці розлади гормональної активності пов’язані з захворюваннями жіночої статевої сфери.

Виділяють дві великі групи мастопатій – дифузну мастопатію та вузлову. Ці захворювання мають різний підхід до лікування. Дифузну мастопатію лікують консервативно, одночасно з лікуванням захворювань геніталій і щитоподібної залози. Вузлові форми мастопатії – фіброаденоми, кисти та ін., вимагають оперативного видалення.

Основним завданням лікаря-мамолога є розпізнавання вузлових доброякісних утворень і ракових пухлин.

На базі лише клінічних методів дослідження – розпитування, огляду, пальпації, відрізнити доброякісне новоутворення від злоякісного, не вдається. Виникає необхідність застосування різних інструментальних методів.

На озброєнні лікаря-мамолога нині маємо наступні методи:

1. Ультразвукова локація у В-режимі сірої шкали. Цей метод зараз набуває все більшої популярності. Він технічно простий, нешкідливий і має високу чутливість. Найкраще підходить молодим жінкам. В поєднанні з допплерівським ультразвуковим дослідженням чутливість методу значно підвищується. На висококласних апаратах вдається діагностувати утворення, які не пальпуються.

2. Рентгенівська мамографія – це класичний метод діагностики ранніх форм вузлових утворень. Рекомендований жінкам старше 40 років 1 раз в рік з метою виявлення ранніх форм патології молочної залози, які не пальпуються.

3. Інколи лікарі-мамологи вдаються до таких методів діагностики патології молочної залози як термографія, комп’ютерна томографія і магнітно-резонансна томографія за наявності певних показань.

Ці методи дозволяють виявити лише наявність утворення. А от розпізнати природу утворення допомагає тонкоголкова аспіраційна біопсія. Сьогодні ця процедура переважно виконується під контролем ультразвукового дослідження. Дослідження матеріалу, отриманого шляхом біопсії в лабораторних умовах, дозволяє максимально точно діагностувати природу новоутворення.

Таким чином, на озброєнні лікаря-мамолога сьогодні є високочутливі методи обстеження молочної залози.

Рання діагностика дозволяє почати вчасне і правильне лікування. Цей постулат стосується і злоякісних новоутворень. Раннє виявлення пухлин, які не пальпуються, комбіноване та комплексне лікування дозволяє досягнути хороших результатів в боротьбі з такими серйозними захворюваннями.

В МЦ «Медекс Плюс» Ви можете пройти ультразвукове обстеження молочних залоз в В-режимі (сірої шкали) та в режимі кольорового допплерівського сканування.

 

 

З повагою, Бураков Ігор Анатолійович,

лікар-мамолог МЦ "Медекс Плюс".

вулиця Військових Ветеранів, 10

тел. 0342-71-15-60

(097) 660-71-17 ; (066) 237-55-22