Інсульт – це гострий розлад мозкового кровообігу, що характеризується раптовою (протягом декількох хвилин, годин) появою вогнищевої чи загальномозкової неврологічної симптоматики, яка зберігається більше доби чи призводить до смерті пацієнта за коротший проміжок часу.

Щорічно у світі реєструється близько 12 мільйонів інсультів. Це невідкладний стан, який потребує надання екстреної медичної допомоги та термінової госпіталізації в стаціонар.

На даний час інсульт -одна з основних причин інвалідизації та смертності населення. Ці показники залежать від своєчасної діагностики та надання невідкладної допомоги. Основна проблема в Україні – низька поінформованість населення про початкові прояви інсульту.

Проміжок часу від появи перших симптомів до виклику бригади швидкої медичної допомоги є одним із значущих факторів затримок госпіталізації пацієнта. Це не лише необізнаність населення з симптомами інсульту, але і недостатнє розуміння їх серйозності і надія, що симптоми минуть самі по собі.

Це означає, що симптоми інсульту повинні знати всі.

 

 

Нижче запропонована шкала FAST (обличчя-рука-мова-час) допомагає розпізнати інсульт і вберегти себе та своїх близьких від інвалідності, і навіть смерті.

Отже, для того, щоб розпізнати інсульт, потрібно виконати нижчеперелічені дії:

  • F (обличчя) – придивіться до обличчя людини. Попросіть посміхнутись. Кут рота опущений, не може посміхнутись?
  • А (рука) – попросіть підняти одночасно обидві руки. Не може цього зробити? Одна рука ослабла?
  • S (мова) – запитайте людину її паспортні дані, адресу. Не може розбірливо назвати своє ім’я?
  • T (час) – якщо Ви помітили хоча б одну з перелічених ознак – негайно телефонуйте 103, адже у медиків є лише 4,5 години, щоби діяти.

І пам’ятайте: чим швидше відбудеться госпіталізація хворого на інсульт – тим білше шансів у нього на порятунок.

Будьмо уважні до своїх близьких.

 

З повагою, Світлана Анохіна

Лікар-невролог МЦ «Медекс Плюс»

м. Івано-Франківськ, вул. Військових Ветеранів, 10

(0342) 71-15-60

(097) 660-71-17

(066) 237-55-22